PAYU – Bir Teknik Destek Hikayesi

E-ticarete yeni başlamış bir firma iseniz, amacınız cironuzu, dolayısıyla işinizi büyütmektir. Tüm enerjinizi buna harcarken sanal pos aldığınız bankanın sizi cironuz sebebiyle “taciz” etmesi en son isteyeceğiniz şeydir. Ortak Ödeme Sistemleri pazarına ilk giren PAYU ile bankaların bu tacizinden kurtulmanız için ilk kapı da açılmış oldu.

Ortak Ödeme Sistemleri’nde adını ilk duyuran firma olan PAYU maalesef bu önceliğini avantaja çevirememiş görünüyor. 2012 yılında girdikleri Türkiye pazarında, kurumsal müşterilerine, hala çok ciddi entegrasyon problemleri ve destek sorunları yaşatıyor.

2012 yılında bir seminerde sunumunu izlediğim PAYU’nun, beni oldukça heyecanlandırdığını itiraf etmeliyim. Aslında piyasada tam da eksik olan şeyi e-ticaret firmalarına sunuyorlardı. Bankaların sanal pos için firmalara zorluk çıkarmasının ve  alakasız bir yığın ürünü firmalara satmasının önüne geçecekti. Böylece e-ticaret te bir zincir daha kırılacaktı. Daha sonra piyasaya giren Iyzico ve Paynet gibi Ortak Ödeme Sistemleri ile kısmen de olsa bu başarıldı. Bankaların haksız olarak tahsil ettikleri “düşük verimlik cezası” gibi bedellerden bıkan, aylık ciroların düşmesinden dolayı posun kapatılmasından çekinen, sırf bu sebeple ihtiyacı olmadığı halde, maaş hesabı, kredi kartı, çek defteri gibi ek hizmetler almak zorunda kalan firmalar Ortak Ödeme Sistemlerine geçmeye başladılar.

İlk olarak hediyesepeti.com ve eczanemizde.com projeleri için anlaştığımız PAYU ile 2013 baharında çalışmaya başladık. Site altyapıları Bilginet olduğu için entegrasyon tarafında nasıl bir süreç işlediğini bilemiyorum, ama sipariş iade ve iptalleri konusunda panelde ciddi problemler yaşamıştık. Bazı siparişler panele düşmüyor, bazı iadeler ise günler geçmesine rağmen yapılmıyordu. Tüm bu sorunları sistemin Türkiye’de yeni olmasından ötürü makul buluyordum. Zamanla sistem oturacak, bankalar tarafında ve teknik altyapıda bir stabilite yakalanacak diye düşünüyordum.

2013 yılında, kendim entegre etmek zorunda kaldığım başka bir proje ile PAYU altyapısı ve Teknik Destek’i ile bizzat tanışmıştım. Site klasik ASP altyapısı ile yazıldığından entegrasyonu da bu dille yapmak gerekiyordu. Bu süreçte bana destek olarak gönderdikleri dökumantasyon zaten çok acemice hazırlanmıştı ve destek masasındakiler oldukça acemiydi. Dökümantasyanda yazan bazı parametrelerin hiç kullanılmadığı, bazılarının ise farklı şekilde ve veri tipinde çalıştığını hatırlıyorum. Sistem yeni olduğu için google üzerinden yapılan ramalarda bir sonuç vermiyordu. Yine aynı sebeplerden ve ASP nin nispeten modası geçmiş bir yazılım dili olduğundan doğru dürüst destek alamadan bu entegrasyonu tamamladım. Ama hala bu proje hakkında olumsuz düşünmüyor, zamanla daha güçlü destek birimleri ile daha doğru dökümantasyon hazırlanacağını düşünüyordum.

Payu Ortak Ödeme Sistemleri

2017 Şubat ayında bu kez weezyGo E-ticaret Sistemi’ni kullanmak isteyen bir müşterim ödeme sistemi olarak PAYU kullanmak istiyordu. Bu kez geçmişte yaşanan tüm entegrasyon sorunlarının düzeltilmiş olacağını düşünerek  entegrasyona başladım. Artık güncellenmiş olacağını düşündüğüm yeni dökümantasyonu ve ASP.net için örnek kodları istedim. Gelen cevap ile şok oldum. Dökümantasyon 5 sene önceki belgelerden oluşuyordu, ve örnek kod yoktu. Üstelik destek birimi hala konu hakkında yeterli bilgiye sahip değildi. Ne konuda destek istediğime bakmadan, genel bilgilendirme yapıyor, aklı sıra akıl veriyordu. Yine çalışmayan parametreler , dökumantasyonda yazmayan onlarca nüans, kafa karışıklığı ve yanlış anlaşılacak bir yığın cevap… Şaka gibi ama değil, 5 yıldır piyasada olan ve bu kadar önemli bir açığa merhem olacak altyapının teknik destek birimi tam bir rezaletti.

Tam vazgeçip müşterimi başka bir ödeme sistemine geçmesi konusunda ikna etmeyi düşünürken, google’da artık bir şeyler bulabilme ihtimali aklıma geldi. Yaptığım aramalarda benim gibi PAYU destek birimine isyan eden yazılımcıları ve bunu bir fırsata çevirip ücret karşılığı bu entegrasyonu yapan firmaları buldum. Yani arama sonuçları bana PAYU nun destek biriminin ne kadar kötü olduğunu ispatlıyordu adeta. Israrla daha fazlasını isteyerek destek ekibiyle bir sürtüşme yaşamak istemiyordum, ama sorduğum her sorudan sonra verilen her cevabın bir öncekiyle çeliştiğini gördükçe çıldırıyordum. Bunu kibarca dile getirip bakın önce böyle demiştiniz, ama bu değil, diğeri çalıştı dediğimde de pişkin bir edayla “iyi o zaman o şekilde kullanın”  diye cevap veriyorlardı. Yani bu entegrasyonu nasıl tamamladığımı bir ben bilirim bir de Allah!

PAYU Entegeasyonu  konusunda edindiğim deneyimi ve bu konudaki yazılımsal teknik önerilerimi başka bir yazıda yayınlayacağım. Benim asıl dikkat çekmek istediğim ve bu yazıyı yazma sebebim; teknoloji üreten bir firmanın teknik destek biriminin  bu kadar kötü olamaz. İlk kurulduğu sene 2013 te bunu anlayabilirim ama 2017 yılında hala aynı seviyede teknik destek vermeye çalışan bir ekibi anlamıyorum. Tüm e-ticaret firmalarına hitap eden bir firma, bir yazılım firmasına tüm yazılım dillerinde entegrasyonunu yaptırabilir ve bunu destek isteyen müşterileriyle paylaşabilirdi. Yarısı Romanca bir yazım yerine daha doğru ve buglarından arınmış bir  dökümantasyon hazırlanabilirdi.  Yazık ki kurulduğu yıldan beri hiç bir adım atmamışlar bu konuda, yazık…

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir