E-ticaret Ama Nasıl?

İnternet kullanımının ve kullanıcılarının artmasıyla artık her türlü ticari faaliyetin internete taşındığını söylersek abartmış olmayız. Gelişen teknoloji, artan internet bağlantıları, düşen fiyatlar ve globalleşen dünya!. Buna birde ülkemizde oldukça yaygın olan sosyal medya ağları Facebook ve Twitter‘i katarsak resmi daha netleştirmiş oluruz.

İşte tüm bu yoğun sanal medya sektörü ne olursa olsun artık işte bilgisayar kullanmayı bir zorunluluk haline getirmiştir. Ayakkabıcı, boyacı, terzi, ressam, camcı… Hiç farketmez, artık herkes “nasıl bir şekilde bu sanal dünyanın içinde olurum da bende satışlarımı artırırım, daha fazla kişiye ulaşırım” derdi içinde. Haksız da sayılmazlar, çünkü sistem bu şekilde işliyor. Çağ bunu gerektiriyor, Buna ayak uyduramayanı sistem bir şekilde dışarı atıyor. Bu ayakkabıcısı içinde, boyacısı içinde, camcısı içinde geçerli. Hatta biz tasarımcıları için de geçerli.

Birileri bana bundan 5 yıl önce e-ticarete atılacaksın, sanal web siteleri kurup ciddi cirolarar elde edeceksin deseydi herhalde, gülüp geçerdim. Çünkü e-ticaret konusunda hiçbir yatırım yapmamıştım kendime, fakat daha sonra öyle bir içine girdik ki, şimdi web teknolojilerinden uzak kalmaya başladım desem yeridir.

Neyse, biz konumuza geri dönelim. Bu kadar cazip hale gelen bu sistem bir çok firma için ciddi avantajlar ve rakiplerinin önüne geçme fırsatı vermekle beraber, ciddi riskler de taşımıyor değil. Bilinçsizce yapılan yatırımlar, aracı firmalara para kazandırıken size ciddi maliyetler ödetebilir. Yada klasik alışveriş mantığını web sitesinde uygulamak isteyen girişimciler, hiç beklemedikleri sonuçlar elde edebilirler. İyi bir ticaret erbabı olmak kolay olmadığı gibi iyi bir e-tüccarlık da ciddi bir bilgi ve birikim ister. Ve daha da önemlisi iyi bir tüccar, kötü bir e-tüccar olabilir. Çünkü internetten alışveriş bilgisayar başından temiz ve leziz bir şekilde yapılır gibi görünse de tüccarlığın ötesinde kendine has özellikleri vardır. Ticarette başarılı olan bir uygulama, yöntem e-ticarette kötü sonuçlar doğurabilir.

Örneğin; bir tüccarın senelerdir çalıştığı orta ölçekli bir lojistik firması olsun. Bu firma ile ilişkilerin her iki firma tarafından makul çerçevede yürütüldüğünü düşünelim. Ve asıl firmanın bayilerine gönderdiği ürünler için kullandığı hizmetini düşünelim. Ayda 2-3 kez yapılan gönderilerde kargo firmasının hizmeti aksatmadan sunduğunu düşünelim. Bu firma e-ticarette de bu firma ile çalışmaya karar verebilir ve bunun sonucunda doğal olarak lojistik firmasının daha yüksek bir performas göstermesi gerkecektir. Çünkü hizmet edilen ölçek büyütülmüştür. Eğer lojistik firması bu konuda kısa vadede bir yatırım yapmaz ise kısa süre sonra asıl firmanın ihtiyaçlarını karşılayamaz hale gelecektir. Böyle bir durumda firma, senlerdir çalıştığı firmayı by-pass ederek farklı bir firma ile çalışma yoluna gitmelidir. Ya da alternatif çözümler düşünmelidir. Bunu yapmaz ise bu sefer asıl firma hizmet verdiği işte aksamalar yaşanacaktır.

Yine aynı firmanın kullandığı banka hesaplarını düşünelim; sadece kendi hesaplarına ait banka ile çalışmaya devam edip diğer bankalarala ilgili sanal POS paraPuan vs. çalışmalarına girmez bu konuda bir işbirliğine yanaşmaz ise bir müddet sonra bunu yapan firmaların gerisinde bir kitleye hitap etmek zorunda kalacaktır.

Son söz olarak; e-ticaret bir bilgisayar başından yönetilip, ölçülebildiği kadar kolay olmakla beraber ciddi bir de operasyon kısmı vardır. Ve bu kısım iyi bir knowHow gerektirmektedir. E-ticarete yeni girecek firmaların bu tarz hizmet veren danışmanlık firmalarından ya da uzman kişilerde destek almasını öneririm. Aksi halde kaybettiğiniz sadece zaman olmayacaktır. Ciddi bir imaj ve maddiyat kaybı da yaşanacaktır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir